Bilaga

Garantidelar

ARamGarantiperiod för ny cykelGarantiperiod för renoverad cykel
A1Wattbike-ram5 år5 år
A2Cykelhandtag (156 mm)2 år1 år
A3Sadelstolpe, plastmellanlägg (216 mm)2 år1 år


BKonsolGarantiperiod för ny cykelGarantiperiod för renoverad cykel
B1–B–2Wattbike monitor B (ny kontakt)2 år1 år
B2Tumskruv x 2 för monitor2 år1 år
B3Signalkablage – datakabel (ny kontakt)2 år1 år
B4Kontaktadapter till monitor – A till B anslutning (ursprunglig kontakt)2 år1 år
B4–B–2Kontaktadapter till monitor – A till B anslutning (ny kontakt)
2 år1 år
B1–KTyp B konsolfolie/knappsats2 år1 år
CWattbike styre och styrstamGarantiperiod för ny cykel
Garantiperiod för renoverad cykel
C12013 styren (med bockstyre)2 år1 år
C22013 styre med styrlager2 år1 år
C3Fjäderbricka (M10 STL) för justeringsspak2 år1 år
C62013 styrstam2 år1 år
V42013 extra lång styrstam2 år1 år
C7Låsspak M12 rostfri mutter och skruv med V-block1 år1 år
C8Justeringsset för låsspak C71 år1 år
DSadel för Pro och TrainerGarantiperiod för ny cykel
Garantiperiod för renoverad cykel
D1Komfortsadel6 månader6 månader
D1–RTävlingssadel6 månader6 månader
D2Sadelklämma2 år1 år
D32013 sadelreglage2 år1 år
D42013 sadelskaft2 år1 år
V52013 extra långt sadelskaft2 år1 år
D52013 sadelblock med lager2 år1 år
C3Fjäderbricka för justeringsspak C51 år1 år
C52013 justeringsspak1 år1 år
C7Låsspak M12 rostfri mutter och skruv med V-block1 år1 år
C8Justeringsskruv för låsspak C71 år1 år
FVevarmGarantiperiod för ny cykelGarantiperiod för renoverad cykel
E1Bottenfäste2 år1 år
F1Vänster vevarm – 170 mm2 år1 år
F2Höger vevarm – 170 mm (med kedjering 48 tänder)2 år1 år
F3Insexnyckel M12 axelbult2 år1 år
F4Magnet N35 för kedjering2 år1 år
F5Kedja – 12x18x76L2 år1 år
F6–1Wellgo E14 pedal (Shimano SPD och platt korg med klossar)6 månader6 månader
F6–2Wellgo E148 pedal (Shimano SPD och Look Keo)
6 månader6 månader
F6–3Shimano PD-M324 pedal (Shimano SPD och platt korg med klossar)6 månader6 månader
GKedjespännareGarantiperiod för ny cykelGarantiperiod för renoverad cykel
G1Kedjespännare BED2 år1 år
G2Kedjespännare excentriskt hjul2 år1 år
G3Sämskskinn för excentriskt hjul2 år1 år
G4Bricka för spänningsbult2 år1 år
G5Bult för kedjespännare M6 x 1 L302 år1 år
HStor remskivaGarantiperiod för ny cykel
Garantiperiod för renoverad cykel
H1–1Medelstor/stor remskivaxel2 år1 år
H1–2–1Pro medelstor/stor remskiva – 220 mm i diameter2 år1 år
H1–2–2Trainer medelstor/stor remskiva – 206 mm i diameter2 år1 år
H1–3Insexnyckel M5 skruvar – remskiva till axel x 42 år1 år
H2Kullager (6904 VVCM/NS7S/012)2 år1 år
H3Kullagerfäste2 år1 år
H4Insexnyckel M8 axelbult2 år1 år
H5Bricka M82 år1 år
H6Medelstor axel BED för kullagerfäste2 år1 år
H7Insexnyckel M5 bultar för H6
2 år1 år
H8Ribband2 år1 år
JDrevGarantiperiod för ny cykelGarantiperiod för renoverad cykel
J1Drev 13T svart2 år1 år
J2Drev BED2 år1 år
KTöjningsgivare i fullbrygga med PCBGarantiperiod för ny cykelGarantiperiod för renoverad cykel
K1Töjningsgivare i fullbrygga – för modell B monitor2 år1 år
K2Insexnyckel M3 bult för K32 år1 år
K3Reed-brytare2 år1 år
K5Plåtskruv för ABS-box K172 år1 år
K10Kedjeguide – pekplatta2 år1 år
K11Bricka för K102 år1 år
K12Hylsa för K10
2 år1 år
K13E-ring – K142 år1 år
K14Stift/axel för K102 år1 år
K17ABS-låda för kretskort2 år1 år
LSpänningsarmGarantiperiod för ny cykelGarantiperiod för renoverad cykel
L1–APro spänningsarm2 år1 år
L1–A–1Pro vals2 år
1 år
L1–BTrainer spänningsarm2 år
1 år
L1–B–1Trainer vals2 år
1 år
L2–APro fjäder2 år
1 år
L2–BTrainer fjäder2 år
1 år
L3Insexnyckel M8 axelbult2 år
1 år
MLiten remskivaGarantiperiod för ny cykelGarantiperiod för renoverad cykel
M1Front/liten axel för balanshjul2 år1 år
H1–3Insexnyckel M5 skruvar – remskiva till axel x 42 år1 år
M2–1Pro front/liten remskiva – 71,6 mm i diameter2 år1 år
M2–2Trainer front/liten remskiva – 83,6 mm i diameter2 år1 år
H2Kullager (6904 VVCM/NS7S/012)2 år 1 år
H3Kullagerfäste2 år1 år
M2 Låsring för front/liten balanshjulaxel2 år 1 år
NFläktGarantiperiod för ny cykelGarantiperiod för renoverad cykel
N1Låsstift/nyckel för M1 axel2 år1 år
N2Balanshjul för luftfläkt2 år1 år
H4Insexnyckel M8 axelbult2 år1 år
H5Axelbricka (M8)2 år1 år
OStällning, generatorGarantiperiod för ny cykelGarantiperiod för renoverad cykel
O1–AA generatorställning2 år1 år
O1–BB generatorställning2 år1 år
O3–AA generator2 år1 år
O3–BB generator2 år1 år
O4Bricka (M3) för O52 år1 år
O5Insexnyckelbult M3 för generator x 22 år1 år
PBalanshjul2 år 1 år
P1Magnetiskt balanshjul2 år1 år
P2Magneter N45 för P1 och Q1 x 16 balanshjul2 år1 år
P3Aluminiumring för P12 år1 år
P4Insexnyckelbult M6 för aluminiumring P3 x 32 år1 år
H5Insexnyckel M8 axelbult2 år1 år
H4–PBricka för P12 år1 år
QMotståndsreglageGarantiperiod för ny cykelGarantiperiod för renoverad cykel
Q1Magnetisk motståndsstolpe2 år1 år
Q1–1Enbart knapp för magnetiskt motstånd2 år1 år
Q2Nylock-mutter M8 för Q32 år1 år
Q3Insexnyckel M8 bult för att fästa magnetisk motståndsstolpe på ram2 år1 år
Q4Bricka M8 för Q32 år1 år
P2Magneter N42 för P1 och Q1 x 10 motstånd2 år1 år
Q51–7 dekal för Q1–12 år1 år
RStabilisering (F & B)Garantiperiod för ny cykelPeriod för renoverad cykel
R1–1–32013 front fot/stabiliserare2 år1 år
R1–2Nylockmutter M6 för R1–4 x 22 år1 år
R1–3Bricka M6 för R1–4 x 42 år1 år
R1–4Insexnyckelbult M6 för förflyttningshjul R1–5 x 22 år1 år
R1–5Förflyttningshjul x 22 år1 år
R1–6Låsbricka för R1–72 år1 år
R1–7Gummifot x 22 år1 år
R1–810.5/22XT2.5 SPCC BK ZINK(FS1) x 22 år1 år
R1–9Insexnyckelbult M10 för fram och bakfot R1–1–2 x 22 år1 år
R1–10Lockmutter M10 för R1–9 x 22 år1 år
R2–1–3Bakfot/stabiliserare2 år1 år
R2–1–2Bakre stabiliserare2 år1 år
R2–1–1Bakre fotstång och hylsa2 år 1 år
SWattbike turbinGarantiperiod för ny cykelGarantiperiod för renoverad cykel
S1–1Fläktturbin2 år1 år
S1–2Fläktlucka2 år1 år
S1–3Fläktuppsamlare2 år1 år
S1–4Fixeringsset för fläkt2 år1 år
S7Dekal med WB-logga2 år1 år
SWattbike vänster lockGarantiperiod för ny cykelGarantiperiod för renoverad cykel
S3Lock för vänster sida2 år1 år
S3–1Fixeringsset för lock på vänster sida2 år1 år
SWattbike höger lockGarantiperiod för ny cykelGarantiperiod för renoverad cykel
S5Lock för vänster sida2 år1 år
S5–1Fixeringsset för lock på höger sida2 år1 år
TElektriska delarGarantiperiod för ny cykelGarantiperiod för renoverad cykel
T1A till B typ USB 2.0-kabel 3 m2 år1 år
T2Datakabel ramplugg gummi2 år1 år
T3Pulserande strömförsörjning likström 12 V/1 AGarantiperiod för ny cykelGarantiperiod för renoverad cykel
T3–1SW likström 12V/1A/1,8M för Storbritannien2 år1 år
T3–2Pulserande strömförsörjning likström 12 V/1 A/1,8 M för USA
2 år1 år
T3–3Pulserande strömförsörjning likström 12 V/1 A/1,8 M för Australien
2 år1 år
T3–4Pulserande strömförsörjning likström 12 V/1 A/1,8 M för EURO
2 år1 år
UAndra delarGarantiperiod för ny cykelGarantiperiod för renoverad cykel
U1Hållare för vattenflaska med monteringsdelar (NH–BC185P)6 månader6 månader
U2Vattenflaska med Wattbike-logotyp6 månader6 månader
U3Ägarhandbok för Wattbike6 månader6 månader
U4ST–210 verktygskit för montering av Wattbike 6 mm CRMO6 månader6 månader
WArmstödskit –– metall2 år1 år
W–1Armstödskit –– kuddar med kardborreband6 månader6 månader
W–2Armstödskit2 år1 år
W–3Fästanordning till armstöd för styre2 år1 år